Otázka, ktorá už desaťročia podnecuje zvedavosť a poháňa vedecký výskum: Prečo starneme? Každoročne sa nespočetné množstvo štúdií snaží odhaliť záhadu starnutia v nádeji na spomalenie a možno aj zvrátenie tohto nevyhnutného procesu.
Prečo nás starnutie ovplyvňuje inak? Je zaujímavé, že napriek tomu, že sú v rovnakom veku, zdá sa, že niektorí jedinci starnú rýchlejšie ako iní. Aby sme pochopili tento rozdiel, obraciame sa na epigenetické hodiny – miery zmien, ktoré zažíva naša DNA v dôsledku rôznych faktorov, ako je okrem iného nedostatok spánku, konzumácia alkoholu a zlá strava. Je to však zložitá skladačka s viacerými kúskami, ktoré treba zvážiť.
Tri hlavné urýchľovače starnutia
Nedávne výskumné úsilie vedené Carlosom Lópezom-Otínom a Guidom Kroemerom z univerzít v Oviede a v Paríži odhalilo tri nové procesy ovplyvňujúce starnutie: chronický zápal, poruchy autofágie (proces bunkovej obnovy, ktorý zabraňuje hromadeniu odpadu) a zmeny v našej mikrobiote tela.
Dokážeme niekedy zastaviť starnutie?
Niektorí vedci dúfajú, že jedného dňa môžeme zastaviť starnutie. Jedna nedávna štúdia publikovaná v ‚Nature‘ podčiarkla dôležitosť identifikácie a eliminácie starnúcich alebo „zombie“ buniek – tých, ktoré namiesto sebadeštrukcie po ich životnosti pretrvávajú a spôsobujú poškodenie zdravých susedných buniek.
Čo teda môžeme teraz robiť? Keď čakáme na objav povestného prameňa večnej mladosti, čo môžeme urobiť, aby sme oddialili nevyhnutnosť?
Odporúčania pre predĺženú mladosť
Exkluzívne ošetrenia a drahé kozmetické operácie môžu udržať niektoré celebrity stále mladistvé, no pre väčšinu z nás existujú jednoduchšie a dostupnejšie kroky, ktoré nám môžu pomôcť udržať si mladosť dlhšie. Za zmienku tiež stojí, že niektorí veria, že mladosť nie je len stav, ale aj pocit a spôsob života.
Chronické zápaly vieme eliminovať stravou s vysokým obsahom látok, ktoré podporia organizmus v procese likvidácie zápalov. Treba si pritom uvedomiť, že niektoré obľúbené jedlá zápaly priamo podporujú, tie je potrebné obmedziť na minimum. Vhodná strava tiež pomáha pri poruchách autofágie.
No a často pripomínaný pohyb. Pohyb na úrovni fyzickej i na úrovni duševnej. Fyzickým pohybom podporujeme procesy odstraňovania toho, čo nemá v organizme čo hľadať. Pretože na distribúciu živín máme v tele krvný obeh s pumpou v podobe srdca. Na odstraňovanie nežiadúcich produktov buniek máme v tele lymfatický systém. A jeho srdcom sú svaly po celom tele. Bez ich pohybu „vynášanie odpadu“ nefunguje.
Ak chceme spomaliť starnutie, kľúčový je dostatok odpočinku. Áno, je to také jednoduché. Podľa štúdie publikovanej v Clinical and Experimental Dermatology by nedostatočný spánok mohol priamo súvisieť s predčasným starnutím. Nedostatok spánku môže zároveň viesť k tmavým kruhom alebo vakom pod očami, čo prispieva k „staršiemu“ vzhľadu. Bez ohľadu na to, koľko máte naozaj rokov.
podľa Showbizz Daily (English)