V tomto článku sa dozviete o nich čosi z každého rožku trošku. Je toho veľa, preto je obsah rozdelený do 2 častí.
Rozdelenie počítačov
Existujú rôzne typy počítačov. Stolové – nazývané po anglicky desktopy – ktoré majú svoju základnú časť s mikroprocesorom na stole alebo pod ním, notebooky, tablety,… a dokonca aj smartfóny sú také malé superpočítače. Notebook a tablet sú známe aj pod označením prenosný počítač. Ide o kompaktné a ľahké zariadenia, ktoré možno ľahko prenášať a používať kdekoľvek. Sú navrhnuté tak, aby vykonávali podobné funkcie ako stolný počítač, ale s pridanou výhodou prenosnosti. Výraz notebook alebo laptop je široko používaný na označenie tohto typu počítača.
Pripojenie počítača k internetu
Na pripojenie k internetu je možné použiť telefónnu alebo optickú linku, pripojenie vzduchom cez wi-fi alebo dáta poskytnuté operátorom. Pri pripojení prostredníctvom telefónnej alebo optickej linky je potrebný kábel na prepojenie počítača medzi zásuvkou v stene a počítačom. Sem-tam sa môžete stretnúť s označením ethernet – označuje káblové pripojenie pomocou ethernetového kábla, ktorý sa bežne používa na vysokorýchlostné internetové pripojenia. Na pripojenie k internetu je možné použiť aj zariadenia ako sú USB modemy alebo tethering mobilného telefónu.
Hrozby internetu a bezpečnosť
Pred hrozbami internetu v podobe vírusov chránia všetky počítače špeciálne programy. Je ich veľké množstvo, no komplexné so širokým záberom sú len niektoré. Za skutočné antivírusové softvérové programy považujeme antivírusové programy značiek ESET, Norton, AVG, McAfee, Kaspersky, Avast a pár ďalších. Nájdete ich aj v smartfónoch, aj v tabletoch. Sú špeciálne navrhnuté na zisťovanie a odstraňovanie škodlivého softvéru, ako sú vírusy. V odvetví kybernetickej bezpečnosti sa etablovali ako renomované a spoľahlivé značky, ktoré ponúkajú komplexnú ochranu proti širokému spektru hrozieb. Používatelia môžu týmto programom dôverovať, že ochránia ich zariadenia a údaje pred potenciálnymi kybernetickými útokmi.
Pamäťové médiá
Fyzické médiá, na ktoré sa ukladajú údaje, nazývame aj pamäťové médiá. Najčastejšie sa používajú pevné (magnetické) disky, SSD, externé disky, sem-tam však môžete stretnúť ešte i „starobylé“ diskety. Údaje môžeme ukladať aj na disky CD alebo DVD. Na zápis i na prístup k údajom uloženým na CD/DVD je potrebná tzv. CD/DVD mechanika, resp. CD/DVD prehrávač (ten je len na čítanie). Je to zariadenie špeciálne navrhnuté na zápis, čítanie a prehrávanie diskov CD a DVD. Používa laser na čítanie údajov zakódovaných na disku a potom odosiela informácie do počítača alebo audio/video systému na prehrávanie. Monitor, klávesnica a myš sú periférne zariadenia, ktoré sa používajú na komunikáciu s počítačom, ale nemajú schopnosť čítať disky CD alebo DVD.
Veľkosť súborov – bajty, gigabajty a…
Pamäťové médiá rozlišujeme nielen typom, ale aj veľkosťou. Pri zoradení podľa veľkosti môžeme povedať, že najmenšie sú rádovo bajty (označované B), s ktorými pracujú procesory v počítačoch. Tisíc bajtov je kilobajt (kB) – takú veľkosť majú malé obrázky používané na web-stránkach, stovky kilobajtov majú väčšie obrázky na webe. Vysoko kvalitné obrázky z smartfónov majú veľkosť rádovo vyššiu – megabajty (MB). Gigabajt (GB) je tisíckrát väčší ako megabajt, používa sa pri údajoch o veľkosti uložených filmov. 2-hodinový film má pri HD kvalite okolo 2 GB. Terabajt (TB) je štandard pamäťových médií v súčasnosti (pevné disky, USB). Terabajt je velikánska jednotka ukladania digitálnych informácií a zodpovedá 1 000 GB alebo 1 000 000 MB.
Názor k “Základné znalosti o počítači 1”
Nie je možné pridávať komentáre.