Čo je počítačový vírus, ako sa prejavuje

Pravdepodobne ste už počuli, aká dôležitá je ochrana pred vírusmi, Viete aj presnejšie čo je počítačový vírus a ako sa prejavuje? V dobe, ktorá je označovaná aj ako doba počítačová, je veľmi žiadúce vedieť nielen čo-to o počítačoch, ale aj o ich ochoreniach v podobe vírusov.

Pretože práve ako ochorenie – ak to prirovnáme k tomu čo poznáme z ľudského života – sa vírusová nákazy prejavuje. Počítač nevládze robiť to čo bežne robí. Vírus napáda jeho softvérový „organizmus“ (programy) a obmedzuje ho v bežnej činnosti.

Počítačový vírus je všeobecnosti označenie programu alebo kódu, ktorý sa dokáže šíriť sám bez vedomia používateľa. Zvyčajne sa pripája k spustiteľnému súboru (.exe, .com), čo spôsobuje, že pri spustení infikovaného súboru nastane aktivovanie vírusu. Kód vírusu následne infikuje všetky ďalšie spustené súbory v pamäti (prípadne aj vybrané na dostupných diskoch) a šíri sa ďalej ich prostredníctvom. Tiež sa môže šíriť spustením programov na zdieľanie súborov alebo infikovaných e-mailových príloh.
Cieľ vírusov býva rôzny – závisí od autora vírusu. Niekedy je to znefunkčnenie počítača či počítačových systémov, inokedy chcú autori vírusov spôsobiť obetiam prevádzkové problémy, prípadne môžu viesť k strate a úniku údajov. Nezriedka chcú autori vírusov za opätovné obnovenie zablokovaných súborov či systémov výkupné.

Ako sa šíria počítačové vírusy?

V začiatkoch počítačov sa vírusy šírili najmä prostredníctvom diskiet. Stále sa môžu šíriť prostredníctvom prenosných diskov a flešiek (USB), ale v súčasnosti je pravdepodobnejšie, že vírus získate nechtiac z internetu.

Počítačové vírusy sa môžu šíriť e-mailom, pričom niektoré sú dokonca schopné nakaziť samotný e-mailový program, aby ich rozšíroval pri odosielaní e-mailov. Viaceré vírusy môžu infikovať váš poctivo zakúpený softvér alebo infikovať kód operačného systému. Vírusy je možné stiahnuť tiež z obchodov ponúkajúcich programy, drajvre, úpravy obrazoviek, aplikácie za lacné ceny (alebo zadarmo), prípadne zo zdieľaných úložísk s infikovanými súbormi. Kľúčovou vlastnosťou každého počítačového vírusu je, že vyžaduje, aby obeť nevedome spustila hostiteľskú už infikovanú aplikáciu.

O počítačových vírusoch si treba pre bežného používateľa zapamätať len to, že sa šíria medzi programami, ktorú sú spustiteľné. Teda nie všetky súbory môžu byť nositeľmi vírusov.

Časté príznaky počítačových vírusov

Počítačový vírus sa zvyčajne prejaví svojim nepriaznivým vplyvom na zariadenie, na ktorom sa nachádza. Väčšinou sa prejavuje spomalením rýchlosti, nečakanými vyskakovacími oknami, zmenou prednastaveného internetového vyhľadávača a pod. Podrobnejšie ich popíšeme, aby ste ich vedeli ľahšie posúdiť.

Rýchlosť systému

Počítačový systém, ktorý beží pomalšie ako zvyčajne, je jedným z najčastejších príznakov, že zariadenie obsahuje vírus. Zahŕňa pomalší, niekedy citeľne pomalý chod počítača, ktorý sa prejaví aj na behu programov či rýchlosti načítavania stránok internetu. Ak beží pomaly, môže to znamenať, že je infikovaný vírusom, ale nemusí. Spomalenie počítača môže byť spôsobené aj tým, že ste ho už dlho nevypli a nereštartovali. Spomalenie môže spôsobovať väčší počet čakajúcich aktualizácií programov, ktoré bežne používate, alebo aktualizácia operačného systému.

Zlyhanie zariadenia

Zlyhanie systému a neočakávané vypnutie samotného počítača sú bežné indikátory vírusu. Počítačové vírusy zapríčiňujú rôzne prejavy – môže to byť nechcené otváranie vašich súborov (často tie, ktoré ste spúšťali ako posledné, alebo tie, ktoré používate najčastejšie), zobrazovanie neobvyklých chybových hlásení (niekedy s humorným podtónom) alebo akoby náhodné klikanie klávesov, keď sa pokúšate niečo napísať (pridáva do textu na ľubovoľné miesta nežiadúce písmená).

Samospustiteľné programy

Ak sa počítačové programy nečakane zatvoria, a opakuje sa to po ďalších spusteniach programu znova, je veľmi pravdepodobné, že program je infikovaný škodlivým softvérom. Podobne je indikátorom vírusu nemožnosť spustiť program – či ho už spúšťate odkazu na pracovnej ploche alebo z ponuky Štart. Ďalším krokom by malo byť spustenie antivírusovej kontroly (ak máte antivírusový program nainštalovaný) a presunutie podozrivých súborov do karantény, alebo ich odstránenie.

Automatické odhlasovanie z účtov

Viaceré vírusy sú navrhnuté tak, že ovplyvňujú konkrétne programy, aby používateľa automaticky odhlásili zo jeho konta a znemožnili mu požívanie služieb, ku ktorým má v účte prístup.

Vyskakovacie okná

Nežiadúce vyskakovacie okná, ktoré sa objavujú v počítači alebo vo webovom prehliadači, s podozrivými výzvami, ktoré chcú nejaké vaše údaje, sú zreteľný znak infikovania počítača. Vyskakovacie okná, ktoré nepatria k programu, ktorý poznáte, bývajú znakom škodlivého softvéru, vírusov alebo spywaru ovplyvňujúceho zariadenie.

Hromadné e-maily odosielané z vašej pošty

Počítačové vírusy sa často šíria e-mailom. Hackeri môžu zneužívať e-mailové účty iných ľudí (aj vyšich známych) na šírenie malvéru a na vykonávanie širších kybernetických útokov. Ak teda e-mailový účet odoslal vašim menom e-mail, nájdete ho v priečinku Odoslaná pošta. Je to jasný znak počítačového vírusu.

Zmeny na vašej domovskej stránke

Akékoľvek neočakávané zmeny v počítači – napríklad zmena pracovnej plochy vášho počítača, alebo aktualizácia nastavení prehliadača – sú podozrivými znakmi toho, že v zariadení môže byť prítomný počítačový vírus.

Typy vírusov

O tom aké typy vírusov poznáme, sa dozviete v pokračovaní článku pod názvom Počítačové vírusy – prehľad.

Názor k “Čo je počítačový vírus, ako sa prejavuje

Nie je možné pridávať komentáre.