Prečo použiť WordPress na vytváranie webstránok? Nuž, odpovedí je mnoho. A koľko je kladných, toľko sa nájde aj záporných. Hoci v súčasnosti je už záporných oveľa menej ako pred desiatimi rokmi, keď končilo obdobie „detských chorôb“ WordPressu.
Čo je to WordPress?
WordPress (tiež známy ako WP) je redakčný systém na správu webových stránok . Pôvodne bol vytvorený ako nástroj na publikovanie blogov , no postupne sa vyvinul na systém na podporu zverejňovania aj iného webového obsahu, vrátane zoznamov adries a internetového fóra, mediálnych galérií, členských stránok, systémov riadenia vzdelávania a tiež e-shopov.

WordPress je záujemcom dostupný ako bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Patrí medzi najobľúbenejšie systémy na správu obsahu – k decembru 2023 ho používalo viac ako 40 % z 10 miliónov najlepších webových stránok.
WordPress je napísaný v jazyku PHP jazyku a funguje spárovaný s databázou MySQL (alebo MariaDB(, kam ukladá svoje nastavenia a textový obsah stránok. Funkcie zahŕňajú architektúru doplnkov a systém motívov označovaných ako „témy“.
WordPress je jednoduchým riešením pre firemné a prezentačné webstránky, blogy alebo katalógy.

Výhody a nevýhody
- Jednoduchá správa – WordPress zvládne takmer každý jednoducho nainštalovať, spravovať aj aktualizovať. S pomocou kurzu ho zvládnete za 3-4 dni, bez kurzu za cca 1-2 mesiace. Stačia základné počítačové znalosti a po vytvorení stránky ju budete môcť ľahko upravovať.
- Široký výber pluginov – obrovské množstvo rozširujúcich modulov ponúka riešenia individuálnych požiadaviek. Vybrať môžete z viac ako 50 tisíc bezplatných pluginov.
- Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) – WordPress podporuje optimalizáciu obsahu stránok pre vyhľadávače svojím technickým riešením. Doplnkové moduly umožňujú riešiť takmer všetky úlohy onpage optimalizácie (RankMath, Yoast SEO).
- Responzivita – či webovú stránku prezeráte na mobile, tablete, alebo počítači, výsledok je takmer vždy prehľadný a funkčný. Bez mimoriadnej námahy tvorcu obsahu systém rieši správne zobrazenie automaticky.
- Prechod z rôznych systémov – do WordPress-u je možné preniesť stránky z iných redakčných systémov (Joomla, Drupal,…).
- Správa používateľov – redakčný systém môže spravovať viacero používateľov. Administrátor im pridelí právomoci, a môžu systém používať. K dispozícií je viacero úrovní kompetencií.
- Komunita vývojárov – k dispozícii je prakticky celosvetová komunita. Je stále aktívna a poradí, pomôže. Takmer vždy sa nájde niekto, kto už riešil problém podobný vášmu. Stačí klásť správne otázky.
- Výber z rôznych tém (motívov) – na výber sú tisíce bezplatných, ale aj profesionálnych tém. Pričom hoci sa počet autorov tém stále mení, ponuka je obrovská a ich variabilita tiež. Zriedka sa stretnete s dvoma podobnými stránkami.
- Drobnou nepríjemnosťou sú aktualizácie, ktoré – ak sú robené v správnom čase a poradí – stránku nepoškodia. Riešením sú pre každý prípad možnosti zálohovania.
- Niektorí programátori označujú WordPress ako vírus. WordPress nie je vírus. Jeho modulárna štruktúra však vie neznalým narobiť vrásky – nie všetky moduly sú 100%-ne kompatibilné. Niekedy sa proste nepodarí na prvý raz nájsť a inštalovať ten správny.
- Modulárna štruktúra zabezpečuje, že si každý nainštaluje len tie moduly, ktoré naozaj potrebuje. Preto ostáva WordPress stále štíhly a rýchly.
Nechcete sa živiť robením webstránok? Alebo si spraviť aspoň svoju vlastnú a jej prostredníctvom komunikovať svetu svoj príspevok k budúcnosti sveta? WordPress je pomerne nenáročné riešenie a určite patrí k najlacnejším.