Aké sú online služby na internete

Rozvoj internetu od posledného desaťročia 20. storočia sprístupnil ľuďom rôzne služby. Väčšina si dnes ani neuvedomuje, že okrem prístupu k informáciám prostredníctvom web-stránok používa aj ďalšie služby internetu. Po webe je to najčastejšie služba elektronickej pošty, tiež je rozšírené telefonovanie cez internet, či zdieľanie súborov prostredníctvom úložísk.

Najpopulárnejšou službou je web. Na stránkach môžete dnes nájsť informácie od počasia cez menové kurzy až po ceny akcií, môžete vyhľadávať informácie o vlastníkoch pozemkov, nahliadať do zmlúv obecných zastupiteľstiev (sú povinné ich zverejňovať), objednávať služby, nakupovať, podávať daňové priznania, zisťovať cestovné poriadky,… Je toho nesmierne veľa.

Z tejto skupiny je možné ako najviac používané označiť vyhľadávanie informácií a online nakupovanie. Cez web-stránky predajcov môžete v súčasnosti kúpiť od lístkov na autobus, či električku, špeciálne i bežné potraviny, odevy, topánky, letenky, dovolenky, až po nehnuteľnosť, dokonca aj na druhom konci sveta – takmer určite existuje stránka, ktorá predáva to, čo potrebujete alebo chcete.

Druhou často využívanou službou internetu je komunikácia medzi ľuďmi. Bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, môžu medzi sebou komunikovať. Stačí im hocijaká forma pripojenia k internetu.
Komunikácia môže prebiehať prostredníctvom elektronickej pošty (stačí e-mailová adresa) – tento spôsob je však relatívne pomalý, pretože doručená správa čaká, kým adresát nenavštívi svoju schránku a správu neprečíta.
Iným spôsobom komunikácie je chatovanie, pri ktorom sú strany komunikácie (môžu byť pripojení viacerí) v rovnakom čase prítomné pri počítači a komunikujú medzi sebou písanými správami. Takúto služby má integrovanú napríklad Facebook.
Treťou formou komunikácie sú sociálne siete (napr. na Facebooku pridaním fotografie, textu, komentára, či „like“ komunikujú ľudia svoje zážitky, pocity, potreby). Spravidla ponúkajú viacero foriem komunikácie – správy, telefonické hovory cez internet, videohovory, či hlasové správy.

Posledná rozšírená forma online komunikácie nazývaná VoIP (Voice over Internet Protocol) je hlasová forma komunikácie – účastníci komunikujú podobne ako pri bežnom telefonovaní, iba sa na prenos signálu používa existujúca internetová sieť. Tento typ služby ponúka populárny WhatsApp, Signal, Viber, ale aj Facebook a ďalšie aplikácie.