Čo všetko potrebujete na to, aby ste mohli vyhľadávať na internete to, čo vás zaujíma? Je potrebné internetové pripojenie. Máte ho?
Internetové pripojenie
Internetové pripojenie môže mať viacero podôb – cez kábel, alebo vzduchom. Oba spôsoby majú svoje prednosti i slabiny. Pri káblovom pripojení na internet sa môžete vzdialiť s počítačom iba potiaľ, kam vás pustí dĺžka kábla. Bezdrôtové pripojenie vzduchom je citlivé nielen na rušiace elektromagnetické impulzy z atmosféry, ale najmä na prekážky v podobe kovových konštrukcií (aj vnútri stien) – pripojenie je menej stabilné ako v prípade kábla, ale ste zasa so svojím počítačom pohyblivejší.

Pri káblovom pripojení na internet vám poskytovateľ pripojenia zabezpečí internetový signál vo vstupnej zásuvke v byte/dome. A robte si s ním čo chcete.
Väčšinou si ho ľudia privedú dátovým káblom so špeciálnymi koncovkami (na obr. hore) do tzv. routra (po slovensky smerovač). Router umožňuje rozčlenenie pôvodného signálu do viac káblov, ktoré si môžete natiahnuť po byte/dome. Môže však byť tiež súčasne zdrojom vášho bytového/domového signálu wi-fi. Teda môže byť súčasne zdrojom bezkáblového wi-fi signálu v rámci nehnuteľnosti.
Internetový signál cez vzduch môžete mať však ešte aj inak ako cez router a wi-fi. U poskytovateľa internetového pripojenia si zakúpite SIM kartu, ktorú vložíte do modemu (na obr. nižšie) a ten pripojíte k počítaču. SIM karta slúži na identifikáciu účastníka sieti poskytovateľa. Takúto sieť používajú aj mobilné telefóny s predplatenými internetovými dátami, vďaka ktorým sa aj cez smartfón viete pripojiť na internet.

Aby internet fungoval
Na jednej strane teda potrebujete internetový signál dostupný niektorým spôsobom uvedeným vyššie. Na strane druhej – vo vašom zariadení (počítači, tablete, telefóne) potrebujete mať prvok, ktorý umožňuje so signálom technicky pracovať. V smartfónoch sú takéto technické prvky už zabudované a netreba ich riešiť. V notebookoch a tabletoch sú zabudované tiež. Zariadenia, ktoré majú zabudovaný potrebný technologický prvok, mávajú značku vyžarovaného signálu, alebo označenie wi-fi (na obr. dolu).
Prvky na spracovanie internetového signálu zo vzduchu nemávajú stolové počítače, pretože majú väčšie rozmery a nepredpokladá sa, že s nimi budete behať po byte. Tie používajú väčšinou káblové pripojenie. Existujú však špeciálne moduly, ktoré viete zasunúť do USB konektora a pripojenie stolového počítača cez vzduch vám umožnia (modemy alebo USB adaptéry wi-fi – na obr. vpravo).

V prípade, že máte dostupný internetový signál a máte aj zariadenie na jeho technické spracovanie, budete potrebovať ešte program, ktorým sa na internet pripojíte programovo. Zadáte prihlasovacie meno a heslo – a ste pripojení.
Okrem toho budete ešte potrebovať program nazývaný prehliadač (umožňuje prehliadanie webu). Existuje ich pomerne veľa. Po inštalácii operačného systému WIndows máte automaticky k dispozícii prehliadač Edge. Doinštalovať si však môžete ďalšie prehliadače dostupné zadarmo na webe – najpopulárnejšie sú Chrome, Firefox, Opera,… Na počítačoch a smartfónoch Apple je populárny prehliadač Safari.
Spustením ľubovoľného prehliadača môžete začať prehliadať webové stránky s obsahom, ktorý vás zaujíma.
Ako nájsť v neprehľadnej spleti miliárd webov ten, ktorý obsahuje informácie, ktoré vás zaujímajú? Dozviete sa v ďalšom článku o internetových prehliadačoch a vyhľadávačoch.