Keď som začal písať tento článok, napadlo mi pozrieť sa, či nejaký podobný už na webe neexistuje…. Existuje i neexistuje. Nie je priamo pre zdravotne postihnutých ľudí, ale obsahom je určený i pre nich.
Takže nebudem písať to, na čo stačí dať odkaz: pozrite si článok na stránke Welcome to the Jungle (Vitajte v džungli) s názvom „Ako nájsť prácu, na ktorú sa skutočne hodíte?“ Odkaz nájdete na konci tohto článku.
Po prečítaní článku som získal pocit, že napriek dobrému úmyslu mu niečo chýba.
Autorka odporúča nakresliť si vlastnú mapu, ktorá je dôležitejšia ako písanie životopisu alebo motivačného listu. Pretože vám pomôže lepšie pochopiť kto ste, svoje skúsenosti, na ktorých môžete stavať a tiež vaše očakávania. Je to akýsi prvý krok na ceste k poznaniu samého seba a k tomu, čo v živote chcete robiť. To je skvelý východiskový bod. Až po ňom nasleduje spomínaný životopis a skvelý motivačný list.
Existuje viacero faktorov, ktoré vás ovplyvňujú pri hľadaní a výbere práce. Geografická dostupnosť miesta výkonu, vaše platové očakávania, či chcete pokračovať v tom, čo už poznáte (hoci ste v tom dobrý), alebo či túžite po zmene. Hoci možno ani neviete akej.
Detské sny o povolaní
Ak ste chceli byť v detstve kozmonaut, kozmonautka, či pilot, pilotka, kvôli fyzickej indispozícii nebudete. Čo už. Za pilotov neberú ani tých, ktorí majú okuliare…
Položte si otázku o budúcom zamestnaní trochu inak – chceli by ste byť pri lietadlách? Nebudete pilotom, ale môžete byť s lietadlami v kontakte pri ich preletoch nad územím republiky, môžete im asistovať meteorologickými predpoveďami počasia, môžete byť asistentom v servisnej firme na lietadlá, alebo robiť priamo v konštrukčnej kancelárii, kde lietadlá vymýšľajú. Prípadne pracovať v cestovnej agentúre zabezpečujúcej letenky pri cestách do zahrančia, či v armádnej sekcii zaoberajúcej sa leteckou obranou štátu.
Podobných „obslužných“ pozícií sú stovky. A môžu byť vaše.
Budúce zamestanie a otázky
Položte si ďalšiu otázku o budúcom zamestnaní. Máte na prácu blízku práci svojich snov vôbec fyzickú či duševnú dispozíciu? Pretože – je to tak – ak ste akokoľvek zdravotne znevýhodnený, prináša to so sebou v porovnaní s bežným človekom nejaké obmedzenia. Viete ich využiť vo svoj prospech?
Spravte si dva hlavné zoznamy – na prvý si napíšte prioritné miesta, ktoré sú vášmu cíteniu, túžbam a možnostiam najbližšie. Na druhý zoznam si napíšte pracovné miesta, ktoré „môžu byť“.
A spravte si aj tretí zoznam s pozíciami, ktoré vám môžu vytvoriť predpoklady na dosiahnutie želanej pozície po niekoľkých rokoch práce. Viete, ktorým začať? Zvoľte si postupnosť a časové limity – ak sa vám nepodarí uspieť pri uchádzaní sa o miesta z prvého zoznamu do napríklad 2 mesiacov, preraďte na druhý. Dajte mu mesiac, či dva. Alebo po spoznaní aktuálneho stavu na trhu práce priamo na tretí.
Hoci nie vždy je možné nájsť prácu, ktorá spĺňa všetky vaše kritériá, pri kreatívnom prístupe sú šance nájsť niečo zaujímavé vždy otvorené. Prečítajte si, prosím, nasledujúce články a pustite sa do toho.
Držíme vám palce!
https://www.welcometothejungle.com/sk/articles/praca-na-ktoru-sa-skutocne-hodite
https://refresher.sk/130613-Tipy-a-triky-vdaka-ktorym-pride-tvoja-praca-snov-doslova-za-tebou
https://pracuj.sk/magazin/7-spo-ahlivych-sposobov-ako-si-najst-pracu
https://www.itlearning.sk/skvely-motivacny-list-inspirujte-sa/