Internetové prehliadače a vyhľadávače

Hoci môžete mať v zariadení internetový signál, je vám nanič. Ak nemáte program, ktorý umožňuje prístup k web-stránkam. Takýto program sa označuje ako prehliadač. Poznáte význam slova prehliadač? Možno vám hneď napadne aj anglické označenie browser… Je to označenie pre program, ktorý umožňuje cez internet prístup na web. Zobrazuje web-stránky.

Prehliadače a spol.

Najznámejším a najviac rozšíreným prehliadačom súčasnosti je v prostredí operačného systému Windows program Google Chrome, v prostredí operačného systému nahryznutého jablka (Apple) zasa program Safari. Okrem nich sa môžete stretnúť s programom Edge, ktorý je predinštalovaným prehliadačom pre WIndows, no používatelia si napriek tomu veľmi často inštalujú spomínaný Chrome. Ďalšie populárne prehliadače sú Opera, Vivaldi, Brave, Tor. Každý obsahuje množstvo nástrojov na komfortné prehliadanie webu. Ich tvorcovia sa snažia odlíšiť od ostatných a poskytovať svojim fanúšikom niečo, čo iné prehliadače nemajú, čím bude ich produkt pre svojich používateľov zaujímavý. Pomôcť vám môže nasledujúci stručný prehľad:

  • Najlepší pre Windows: Microsoft Edge*
  • Najlepší pre Mac: Apple Safari*
  • Celkovo najlepšie hodotený: Google Chrome
  • Najlepší pre bezpečnosť: Mozilla Firefox
  • Najlepší na prispôsobenie: Vivaldi
  • Najlepší pre sociálne médiá: Opera

*) tvrdenie najlepší je od ich tvorcov – Microsoftu a Apple, ostatné naj- sú od komunít ich používateľov

Uvedené prehliadače (ale aj ďalšie nespomenuté) umožňujú prehliadať web-stránky. Tomuto prehliadaniu sa niekedy hovorí aj surfovanie na internete.

Na web stránkach je dnes možné prostredníctvom internetu nielen nakupovať, vzdelávať sa, hrať hry, ale aj čítať čo nové sa udialo vo svete, komunikovať prostredníctvom internetu s ľuďmi na opačnom konci republiky, či kontinentu a i.

Vyhľadávanie na webe

Väčšina prehliadačov po spustení aktivuje niektorú službu vyhľadávania. Najznámejšie a najrozšírenejšie je vyhľadávanie Googlom. Google je vyhľadávacia web-stránka, ktorej algoritmus sa snaží nájsť pre vás cez internet web-stránky, ktoré budú čo najlepšie zodpovedať vaším záujmom. Na základe textu, alebo obrázka, ktorý vložíte cez vyhľadávacie políčko stránky.
Podobne funguje vyhľadávač Bing od firmy Microsoft.. V Čechách ľudia používajú na vyhľadávanie často Seznam, v Číne čínsky vyhľadávač Baidu, v Rusku a rusky hovoriacich krajinách Yandex.

Ktorý vyhľadávač kedy použiť?

Google má najväčší záber, hľadá medzi najväčším počtom stránok, výsledky hľadania zohľadňujú množstvo kritérií a spravidla poskytuje najlepšie výsledky – preto tá obľúbenosť,
Bing sa snaží zúžiť vyhľadávanie za vás a jeho výsledky bývajú napriek inému algoritmu tiež veľmi dobré, niekedy lepšie ako tie od Google,
…populárne sú aj Yahoo (najmä v USA), DuckDuckGo (veľmi dbajúci na ochranu údajov svojich používateľov – dáva dosť odlišné výsledky ako google), Google Scholar (umožňuje vyhľadávať akademické články ťažko dostupné pri bežnom vyhľadávaní), Wolfram Alpha (vyhľadávanie štatistík), Dogpile, Ecosia a i.

Najmä prvé dva, ktoré pokrývajú podľa štatistík až 90 % svetového vyhľadávania, vám výrazne pomôžu pri vyhľadávaní informácií cez internet.

Vyhľadávať áno, ale…

Množstvo firiem v rámci konkurenčného boja súťaží aj o čo najlepšie pozície vo výsledkoch vyhľadávania. Rôznymi technikami upravujú obsah svojich webových stránok tak, aby vyhľadávače zobrazili práve ich stránku na dopyty používateľov internetu pri vyhľadávaní. To znamená, že výsledok vyhľadávania nemusí byť vždy najlepší pre vás. Preto si pozrite v silne konkurenčných oblastiach aj ďalšie výsledky vyhľadávania, nielen prvé 2-3.
Budete mať lepšiu predstavu o informáciách i o tom, čo ponúka trh na webe.

Názor k “Internetové prehliadače a vyhľadávače

Nie je možné pridávať komentáre.